آموزش خیاطی

شغل خیاطی: فواید، مزایا و درآمد آن!

شغل خیاطی

به خیاط شدن فکر می کنی؟ ابتدا در این مقاله مزایا و معایب شغل خیاطی را بررسی کنید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که آیا همچنان می خواهید خیاط شوید. یا به جای آن می خواهید به سراغ گزینه های شغلی مختلفی بروید.خیاطی حرفه ای می تواند راهی عالی برای تبدیل یک سرگرمی و به یک شغل پردرآمد باشد. انواع مختلفی از مشاغل در زمینه خیاطی وجود دارد. از مشاغل آزاد در خانه تا مشاغل تمام وقت در تولیدها. برخی از محبوب ترین و جالب ترین مشاغل خیاطی شامل لباس پوشیدن، سفارش دوخت لباس، آموزش و خیاطی صنعتی است.

معرفی شغل خیاطی

لباس پوشیدن برای هر کسی که دوست دارد طرح های خلاقانه ابداع کند می تواند شغل فوق العاده ای باشد. مشتریان ممکن است برای شرکت‌های تئاتر و تولیدات فیلم کار کنند و مسئول طراحی، دوخت و نگهداری لباس‌های بازیگران هستند. لباس پوشیدن صنعتی است که به شدت رو به رشد است. افراد تازه کار در این زمینه، ممکن است چندین سال را صرف انجام کارهای اساسی کنند. قبل از اینکه فرصت طراحی برای نمایش های صحنه یا فیلم را پیدا کنند. خیاطی در لباس می‌تواند به مهارت و سازگاری زیادی نیاز داشته باشد. زیرا حرفه‌ای‌ها ممکن است یک هفته لباس‌های مجلسی قرن هجدهمی را بپوشند. و هفته بعد لباس‌های خارجی را از پلاستیک و فویل بسازند.

فواید شغل خیاطی

مشاغل خیاطی و طراحی سفارشی می تواند برای کسانی که تمایل به ایجاد کسب و کار خود را دارند ایده آل باشد. طراحان لباس سفارشی، اغلب در نوع متمایز لباس، مانند لباس کودکان، لباس شب و عروس تخصص دارند. طراحان ممکن است خدمات مستقلی را ارائه دهند. جایی که لباس‌ها ممکن است به صورت سفارشی برای مشتریان خاص دوخته شوند. یا ممکن است یک فروشگاه کوچک با محصولات آماده باز کنند. با شانس و تبلیغات، یک طراح لباس سفارشی حتی می‌تواند به یک تجارت با نام تجاری تبدیل شود. میزبان افراد مشهور باشد. یا برای فروش اجناس در فروشگاه‌های بزرگتر کارش را گسترش دهد.

 • خیاط ها می توانند با بسیاری از مشتریان مختلف کار کنند
 • خیاطی شغل استرس زایی نیست
 • خیاط ها اغلب مجبور نیستند ساعت های اضافی زیادی کار کنند
 • تعادل مناسب کار و زندگی
 • خیاط ها می توانند در داخل خانه کار کنند
 • شما می توانید یک شبکه قوی از مشتریان همیشگی ایجاد کنید
 • خیاط ها می توانند به خانواده و دوستان خود خدمات ارائه کنند
 • همچنین می تواند برای خودشان لباس بدوزند
 • شما می توانید درآمد اضافی از  دوخت های جانبی و تعمیرات لباس کسب کنید
 • می توانید از کارهای فیزیکی سخت اجتناب کنید
 • خیاط ها در محیط های اداری کلاسیک کار نمی کنند
 • شما می توانید کسب و کار خیاطی خود را راه اندازی کنید
 •  هر روز نتیجه کار خود را می بینید
 • می توانید مشتریان خود را خوشحال کنید
 •  نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید

مزیای شغل خیاطی

تبدیل شدن به یک مربی خیاطی نیازمند صبر و توانایی انتقال اطلاعات به دیگران است. مربیان در آموزشگاه خیاطی ممکن است برای گروه های مختلف سنی، فنی و حرفه ای، یا حتی در کلاس های تابستانی آموزش دهند. و به علاقه مندان مبتدی کمک کنند. و به خیاطان متخصص تبدیل شوند. علاوه بر کلاس‌های گروهی، برخی از مربیان خیاطی کلاس‌های خصوصی ارائه می‌دهند. یا وب‌سایت‌هایی را راه‌اندازی می‌کنند که در آن درس‌ها و الگوها را می‌توان با پرداخت هزینه دانلود کرد.

شغل خیاطی صنعتی عموماً خلاقیت کمتری دارد. و ممکن است بیشتر شبیه به مشاغل کارخانه ای باشند. کارگران ممکن است روی خطوط مونتاژ قرار گیرند. و هر کدام یک مرحله خاص را برای ایجاد یک لباس یا محصول نساجی انجام دهند. شغل خیاطی صنعتی می توانند از مزایای کار ثابت برخوردار باشند. اما ممکن است بسیار دشوار باشد. این مشاغل ممکن است نیاز به آموزش ویژه در چرخ خیاطی صنعتی داشته باشند. که می تواند پیچیده تر و خطرناک تر از چرخ خیاطی خانگی باشد. مشاغل صنعتی اغلب با تولید کنندگان بزرگ لباس در ارتباط هستند. و می توانند اولین قدم برای یک حرفه تولید در مقیاس بزرگ باشند.

در حالی که بیشتر مردم خیاطی با نخ و سوزن را یاد می گیرند، چرخ خیاطی یکی دیگر از راه های رایج برای دوخت و تعمیر لباس است. با این حال، چرخ خیاطی برای هر پروژه ایده آل نیست. و معایب خاصی را به همراه دارد. دانستن محدودیت های چرخ خیاطی به شما کمک می کند. تا بهترین روش را برای کارهای خود انتخاب کنید.خیاط ها می توانند با بسیاری از مشتریان مختلف کار کنند .

اغلب اوقات، شما نمی دانید شخصی که وارد محل شما می شود به دنبال چه چیزی است. و مشتریان شما حتی ممکن است خودشان دقیقاً آن را ندانند.در چنین حالتی، شما نه تنها مجبور خواهید بود به عنوان یک خیاط کار خود را انجام دهید. باید به نوعی یک مشاور برای مشتریان باشید. و باید بفهمید که چه چیزی برای آنها بهتر است.در حالی که این می تواند یک چالش واقعی باشد. می تواند روز کاری شما را نیز بسیار جالب کند.علاوه بر این، شما همچنین می توانید با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. و با آنها در مورد آخرین تحولات سیاسی یا چیزهایی که در حال حاضر شما را آزار می دهند صحبت کنید.

به نوبه خود، نظرات مختلفی در مورد موضوعات مختلف زندگی به طور کلی دریافت خواهید کرد. و بنابراین می توانید افق دید خود را تا حد زیادی گسترش دهید.

کار کردن به عنوان خیاط آنقدرها استرس زا نیست

روز کاری شما به عنوان یک خیاط نیز نسبتاً آرام خواهد بود. مطمئناً، ممکن است مواقعی پیش بیاید که مجبور شوید چندین کار را همزمان انجام دهید .و ندانید که چگونه کار خود را مدیریت کنید.

با این حال، بیشتر اوقات، شما قادر خواهید بود در یک حالت نسبتاً آرام کار کنید .و همچنین قادر خواهید بود در وقت استراحت قهوه و … درست کنید.بنابراین، در مقایسه با مشاغلی که رئیس شما همیشه از بالا به شما نگاه می کند. و شما در هر دقیقه از روز کاری تحت استرس قرار می گیرید. شغل خیاطی بسیار راحت تر از مشاغل دیگر خواهد بود. به خصوص زمانی که تجربه کمی داشته باشید.

خیاط ها اغلب مجبور نیستند ساعت های زیادی کار کنند

یکی دیگر از مزیت های خیاط شدن این است که مجبور نیستید ساعت های طولانی کار کنید. در عوض، شما اغلب یک هفته کاری استاندارد خواهید داشت. و به ندرت بیش از 40 ساعت در هفته کار خواهید کرد.اغلب، شما حتی کمتر از آن کار خواهید کرد. و این بدان معنی است که اغلب زود به خانه می آیید. و می توانید بعد از کار با افراد نزدیک خود ملاقات کنید.همچنین زمان کافی برای گذراندن با خانواده و سرگرمی هایی که دوست دارید خواهید داشت در حالی که مشاغل اداری ، کارمندی و سایر افراد اغلب مجبورند ساعت های طولانی کار کنند. و قطعا در این زمینه به شما حسادت می کنند.

تعادل مناسب کار و زندگی برای دوخت های سفارشی

شما نه تنها مجبور نیستید ساعات زیادی را کار کنید، بلکه اکثر خیاطان نیز می گویند که به طور کلی تعادل خوبی بین کار و زندگی دارند.در واقع، برخی از آنها می گویند که می خواهند حتی بیشتر کار کنند. و واقعاً از تعادل خود بین اوقات فراغت و کار راضی هستند.در نتیجه، حتی اگر نمی‌توانید به‌عنوان یک خیاط پول زیادی به دست آورید. ممکن است بخواهید در این مسیر شغلی بروید در صورتی که پول برایتان مهم نیست. و فقط می‌خواهید برای تفریح و لذت به دنبالش بروید. چیزهایی در خیاطی شما را جذب می کند که حتی بیشتر از کار دوست دارید.

خیاط ها می توانند در داخل خانه کار کنند

یکی دیگر از مزایای کار به عنوان خیاط این است که مجبور نیستید روز کاری خود را در خارج از منزل بگذرانید.در عوض، می توانید در یک محیط نسبتا دنج کار کنید .و از گرمایش یا تهویه مطبوع استفاده کنید .تا روز کاری خود را تا حد امکان راحت کنید.با این حال، واقعیت این است که بسیاری از افراد هنوز مجبورند در شرایط آب و هوایی بد در خارج از منزل کار کنند.

شما می توانید یک شبکه قوی از مشتریان ایجاد کنید

از مشتریان شما هستند افرادی که درآمد زیادی خواهند داشت. در واقع، یک فرد معمولی به سختی قادر به خرید یک کت و شلوار فانتزی از یک خیاط است.  این بدان معنی است که شما می توانید روزانه با آن افراد پردرآمد برخورد کنید.اگر واقعاً در کارتان حرفه ای باشید، برخی از این افراد برای مدت طولانی مشتری شما خواهند ماند.در نتیجه، شما همچنین می توانید در دراز مدت یک شبکه واقعا قوی بسازید .که می تواند در موقعیت های مختلف زندگی حرفه ای و خصوصی به شما کمک کند.

خیاط ها می توانند به خانواده و دوستان خود کمک کنند

دانش شما از شغل خود به عنوان یک خیاط نیز می تواند برای کمک به خانواده و دوستانتان مفید باشد.اغلب، مردم به شما مراجعه می کنند و در مورد اینکه چه کسی لباس های قدیمی را تعمیر یا جلا دهید، راهنمایی می خواهند.اگر بتوانید به آن افراد توصیه درستی کنید. یا حتی کار را برای آنها انجام دهید، دوستان شما بسیار خوشحال خواهند شد. و همچنین مایلند در بخش های مختلف زندگی به شما کمک کنند.

همچنین می تواند برای خودشان لباس بدوزند

نه تنها می‌توانید به دوستانتان کمک کنید، بلکه مهارت‌هایتان ممکن است در زندگی شخصی‌تان نیز به شما کمک کند.به جای اینکه وقتی لباس هایتان باید تعمیر شود به خیاط مراجعه کنید، می توانید تمام کارها را خودتان انجام دهید.این کار نه تنها باعث صرفه جویی زیادی در پول شما می شود، بلکه می توانید مطمئن باشید که کارها به موقع انجام می شوند. و می توانید از آنها برای مناسبت های مهم مختلفی که ممکن است پیش روی شما باشد استفاده کنید.

می توانید از کارهای فیزیکی سخت اجتناب کنید

خیاط ها همچنین مجبور نیستند سخت کار کنند. مطمئناً، کار شما شامل حرکات فیزیکی نیز هست.با این حال، در مقایسه با کارگران ساختمانی یا نجارانی که مجبورند وسایل سنگین را به طور منظم بلند کنند. روز کاری شما از این نظر نسبتاً آرام خواهد بود.از این رو، در حالی که بسیاری از آن دسته از افرادی که در مشاغل سخت فیزیکی کار می کنند. اغلب پس از کار خسته به خانه می آیند. شما انرژی زیادی برای سرگرمی های خود خواهید داشت.علاوه بر این، خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی نیز برای شما به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود. زیرا مجبور نخواهید بود که در محل کار به خود استرس زیادی وارد کنید.

خیاط ها در محیط های اداری کلاسیک کار نمی کنند

کسب و کار خیاطی

مزیت دیگر خیاط شدن این است که می توانید از کار کردن در مشاغل اداری کلاسیک نیز اجتناب کنید.در حالی که برخی افراد دوست دارند در آن محیط‌ها کار کنند، بسیاری دیگر اصلاً آن ساختمان‌های اداری مصنوعی را دوست ندارند.در واقع، صرف وقت خود در آن دفاتر در حالی که تمام روز فقط به صفحه نمایش کامپیوتر خود خیره شده اید، می تواند به نوعی غیرطبیعی به نظر برسد.به عنوان یک خیاط، مجبور نخواهید بود آنقدر با کامپیوتر خود کار کنید و می توانید زمان زیادی را صرف تعامل با مشتریان خود کنید.

شما می توانید کسب و کار خیاطی خود را راه اندازی کنید

همچنین لازم نیست برای همیشه به عنوان کارمند در تجارت خیاطی کار کنید. در واقع، کار خوداشتغالی و راه اندازی کسب و کار خود به عنوان یک خیاط نسبتاً آسان است.بسیاری از خیاطان به تازگی کار خود را به عنوان کارآموز معمولی شروع کرده اند. پس از چند سال تجربه، شغل خود را رها کردند و کسب و کار خود را راه اندازی کردند.در نتیجه، تبدیل شدن به یک خیاط می‌تواند برای شما بسیار منطقی باشد.

شما هر روز نتیجه کار خود را می بینید

همچنین بسیار خوب است که می توانید هر روز نتیجه کار خود را ببینید.در واقع، شما روزانه کت و شلوار و سایر لباس های فانتزی را برای مشتریان خود تمی دوزید و این به شما امکان می دهد پیشرفت را در کاری که انجام می دهید به طور منظم مشاهده کنید.بسیاری از افرادی که در مشاغل اداری کلاسیک کار می کنند این پیشرفت را نمی بینند. زیرا آنها فقط ارائه های بی فایده ای را تهیه می کنند که هیچ اهمیتی ندارند.بنابراین، خیاط شدن نیز می تواند برای شما عالی باشد. در صورتی که کار عملی را دوست دارید و می خواهید بدون نیاز به کار سخت فیزیکی، نتایج را ببینید.

شما می توانید مشتریان خود را خوشحال کنید

بسیاری از مشتریان شما نیز هنگام پوشیدن لباس خود بسیار خوشحال خواهند شد.اگر واقعاً در کاری که انجام می‌دهید خوب باشید، مشتریان شما برای مدت طولانی به فروشگاه شما باز می‌گردند. و همچنین از صحبت با شما بسیار خوشحال خواهند شد.از این رو، خیاط شدن نیز می تواند فراتر از یک شغل باشد. اگر به این شغل علاقه مند هستید و می خواهید مهارت های خود را در طول زمان کامل کنید. می توانید همین امروز در دوره های آموزش خیاطی شرکت کنید.

خیاط ها نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند

در صورتی که نمی خواهید زمان و هزینه زیادی را برای تحصیلات دانشگاهی خرج کنید، اما می خواهید بلافاصله پس از گرفتن دیپلم دبیرستان به درآمد برسید. تبدیل شدن به یک خیاط می تواند برای شما بسیار منطقی باشد.در واقع، اکثر جاها از شما نمی‌خواهند که تحصیلات عالی داشته باشید. و بیشتر ارزیابی می‌کنند که آیا مهارت شما برای تبدیل شدن به یک خیاط کافی است یا خیر.پس یادگیری خیاطی تنها مهم نیست مهم این است که مهارت در این زمینه داشته باشید.

همانطور که می بینید، شغل خیاطی مزایای زیادی دارد.با این حال، هنوز همه چیز مثبت نیست. و همچنین برخی از مسائل مربوط به این مسیر شغلی وجود دارد که در پایین آنها را شرح خواهیم داد.

مضرات و معایب شغل خیاطی

حقوق نسبتا پایین برای خیاطانی که استخدام شخص دیگری هستند
ممکن است نتوانید بیمه درمانی مناسبی تهیه کنید
دورکاری امکان پذیر نخواهد بود
خروج از این شغل سخت است
برخورد با مشتریان ممکن است مشکل باشند
ممکن است در دوران رکود مانند شرایط کرونایی دچار مشکل شوید

اما مزایای این شعل بیشتر از معایب آن است پس می توانید با انگیزه شروع کنید.

درآمدی خیاطی

درآمدخیاط به عوامل مختلفی بستگی دارد. سطح مهارت خیاط و نوع لباسی که می دوزد تاثیر دارد. حتی  محل سکونت نیز می تواند بر حقوق یک خیاط تاثیر بگذارد. در هر صورت خیاطی کاری است آمیخته با هنر، خلاقیت و مهارت. یک خیاط ماهر باید پارچه را به خوبی بشناسد و بر اساس آن بهترین لباس ها را بدوزد. بنابراین بزرگترین دارایی یک خیاط تجربه و مهارتی است که در طول زمان کسب کرده است.

پس نمی توان درآمد خاصی را برای یک خیاط مشخص کرد و این موضوع به عوامل مختلف بستگی دارد. یک خیاط ممکن است بخشی از درآمد خود را صرف اجاره مغازه یا محل کار خود کند. اگرچه نمی توان درآمد یک خیاط را به طور دقیق برآورد کرد، اما در صورت داشتن مهارت لازم در خیاطی; در این شغل می توانید درآمد بسیار خوبی کسب کنید.
خیاطی انتخاب خوبی است حتی برای افرادی که تجربه ای در این زمینه ندارند اما به دنبال شغلی ایده آل هستند. این افراد می توانند در دوره های آموزشی خیاطی ارائه شده در آموزشگاه های معتبر شرکت کنند. به سرعت این هنر را یاد بگیرید و برای خود درآمد کسب کنند. یکی از آموزشگاه های مطرحی که سال هاست در زمینه آموزش خیاطی فعالیت می کند، آموزشگاه سفیرهنر است. این آموزشگاه خیاطی با گواهینامه رسمی و بین المللی فنی و حرفه ای مشغول به فعالیت بوده و هزاران هنرجو را در زمینه خیاطی آموزش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 16 =